Ile wynosi podatek od wygranej?

Dodał: Obstawiacz

Podatek od wygranej — wysokość, kto płaci?

Wiele osób biorących udział w grach liczbowych lub innych konkursach, w których jest możliwość wygrania pieniędzy niestety nie myśli o Fiskusie. Mimo wygranej w np. zakładach bukmacherskich czy grze liczbowej trzeba pamiętać, że istnieje coś takiego jak podatek od wygranej.

Pytania “Czy mogę od razu wydać swoją wygraną?” lub “Jaki jest podatek od wygranej?” na pewno często nie dają zwycięzcom możliwości, aby w pełni cieszyć się swoją wygraną. Poniżej dowiesz się wszystkich niezbędnych informacji o podatku od wygranej.

Dlaczego otrzymałem mniejszą wygraną niż była deklarowana?

Twoja nagroda powinna zostać pomniejszona o 10%, z uwagi na wysokość ryczałtu. Podmiot wypłacający nagrodę (organizator) zrobił wszystko zgodnie z przepisami, gdyż to po jego stronie stoi obowiązek zapłaty podatku od wygranej. Jeżeli kwota, którą dostałeś, nie została zmniejszona, to bardzo prawdopodobne, że kwalifikujesz się do tych szczęśliwców, których obowiązują ulgi. Od otrzymanej wygranej nie musisz odliczać dodatkowego podatku ani uwzględniać jej w swoim rozliczeniu podatkowym.

fortuna zaklad bez ryzyka 120 zl Ile wynosi podatek od wygranej?

Jak wyglądają ulgi?

Według ustawy, w przypadku gier liczbowych kwota wolna od podatku to dokładnie 2280 złotych. Podatek od wygranej nie obowiązuje także w przypadku nagród do 2000 złotych z konkursów naukowych, dziennikarskich, kulturowych, artystycznych i sportowych, z konkursów organizowanych i ogłaszanych przez mass media, a także zwolnione są nagrody dotyczące sprzedaży premiowej. Jednak w ustawie wspomniany jest jeden wyjątek — podmioty, które posiadają własną działalność gospodarczą, mają obowiązek udowodnienia, że kwota wygranej jest przychodem, który powstał w związku z prowadzonym biznesem.

Podatek od wygranej w zakładach bukmacherskich

W przypadku obstawiania wyników np. rozgrywek sportowych w zakładach bukmacherskich do Skarbu Państwa jest pobierane 12% każdej obstawionej kwoty. Dzieje się tak na mocy artykułu 71 ust. 2 pkt 1 ustawy o grach hazardowych. 

Podatek od wygranej w zakładach bukmacherskich to również 10%, z uwagi na wyżej wymieniony ryczałt. Oznacza to, że osoba obstawiająca płaci do Skarbu Państwa dwukrotnie – pierwszy raz, gdy typuje wynik, a drugi raz w momencie odbioru nagrody.

Działalność zakładów bukmacherskich w internecie jest możliwa tylko po uzyskaniu odpowiednich do tego zezwoleń. Warto wspomnieć, że reszta działań w zakresie gier hazardowych online (poza zakładami wzajemnymi), po nowelizacji ustawy o grach hazardowych w 2011 roku, jest nielegalna, a środki zdobyte np. grając w pokera na pieniądze online, nie są objęte podatkiem od wygranej tylko są przedmiotem przestępstwa i podlegają przepadkowi.

A co z nagrodami rzeczowymi?

Jeśli chcesz spieniężyć swoją nagrodę rzeczową np. samochód czy inną rzecz, która nie jest nieruchomością, a chcesz uniknąć konieczności płacenia podatku od wzbogacenia się, to możesz ją sprzedać po upływie 6 miesięcy.

Przed upływem tego czasu będziesz miał obowiązek zapłacenia wspomnianego wyżej podatku, a przychód będzie musiał znaleźć się w deklaracji podatkowej. Nie dotyczy to nieruchomości — w tym przypadku podatek traci ważność dopiero po 5 latach od momentu zdobycia nagrody.

https://fuksiarz.pl/promocje
Darmowe zakłady na start! Ekskluzywna oferta przy rejestracji

 

Miejsce zdobycia nagrody a prawo podatkowe

Podatek od wygranej również istnieje w przypadku zdobycia nagrody na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jednak osoby organizujące konkurs poza granicami RP nie są poddane polskiej jurysdykcji i nie rozliczają się według przepisów obowiązujących w Polsce. W tym wypadku podatek musi odprowadzić samodzielnie podatnik, który został nagrodzony.

Dodatkowo przed przystąpieniem do rozliczenia się z polskim Urzędem Skarbowym podatnik powinien przeczytać regulamin konkursu czy loterii, w którym został nagrodzony. Organizator mógł w tym dokumencie zawrzeć informacje na temat podwójnego opodatkowania.

Jeśli taki zapis się znajduje to oznacza on dodatkowy podatek, który zwycięzca musi opłacić, w kraju, w którym organizowana jest gra.

Najlepsze promocje miesiąca
aktualizacja: 2 dni temu


30 zł FREEBET - FORTUNA.PL + 600 zł darmowy zakład
1500 zł za WPŁATĘ - STS.PL + 100 zł darmowy zakład
3500 zł CASHBACK - SUPERBET.PL + 234 zł za wpłatę

ZESTAWIENIE promocjI

 

Zobacz jeszcze

3 x darmowy zakład (100, 200 i 300 zł) + 30 zł za rejestrację! Zamknij >> SPRAWDŹ WARUNKI <<

Promocja tygodnia